381633-2017 - ResultatSverige-Linköping: Rörmokeriarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och reparation av tryckkärl.
Referensnummer: 17/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Underhåll och reparation av tryckkärl i pannor och närliggande utrustning.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar underhåll och reparation av tryckkärl i pannor samt närliggande utrustning i Tekniska verkens anläggningar i Östergötland och södra Sörmland. Arbeten som kan förekomma är underhåll och reparation av panntuber, trycksatta ledningar i pannära miljö.
Uppskattat antal avropade timmar per år är cirka 4 500.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44615000 Tryckkärl, 45231112 Installation av rörsystem, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen