Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekt med generalkonsultansvar avseende utveckling av Nya Arenor i Göteborg
Referensnummer: 10080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser nästa steg i utvecklingen av nya arenor i Göteborg i form av arkitektstöd med generalkonsultansvar. Higab AB är byggherre för de nya arenorna och söker nu arkitekter för vidare arbete med förstudie och detaljplan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen