381787-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare – DIS Anropsstyrd busstrafik
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS Anropsstyrd busstrafik
BeskrivningDet dynamiska inköpssystemet omfattar Beställarens behov av anropsstyrd busstrafik. Detta DIS avser bussresor med förare för skol- och personalresor, såsom klassresor, studiebesök, konferenser samt transport mellan kommunens olika verksamheter (även kallat lokalsjkuts). Resorna kan genomföras som enskilda uppdrag till återkommande periodvisa köruppdrag både inom och utanför kommunen.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114438:Lot:1