381790-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemintegratör av Desigo CC
Referensnummer: 23/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun upphandlar ett ramavtal som avser systemintegrationstjänster av Designo.CC.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende systemintegration i Desigo.CC.
Upphandlingen syftar till att ge Beställaren möjlighet att avropa arbeten i Beställarens driftmiljö.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal på 4 år för senare avrop för utförande av total systemintegration i Desigo CC.
Leverantören ska erbjuda minst fyra systemintegratörer och minst två projektledare för integration av plc till befintlig Desigo CC.
Leverantören skall vara Jönköping kommuns tekniska resurs med ansvar för systemintegrationsrelaterade frågor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72267200 Reparation av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemintegratören skall vara Jönköping kommuns tekniska resurs
med ansvar för systemintegrationsrelaterade frågor.
Kunskap ska kunna verifieras och utförda projekt ska redovisas.Leverantören skall vara Jönköping kommuns tekniska resurs med ansvar försystemintegrationsrelaterade frågor.De huvudsakliga ansvarsområdena som leverantör för Jönköpings kommun är att:- Systemintegration av plc till befintlig Desigo CC. - Uppgradera programvaror och versioner i befitlig Desigo CC- Underhålla och utveckla symboler, funktioner och standarder enligt ramverk.- Verka som tekniksupport till Jönköping kommun avseende Desigo CC- Bevaka så att krav och riktlinjer för nya underordnade system efterlevs i entreprenader så att systemintegration av nya anläggningar kan göras på ett kostnadseffektivt och systemoptimalt sätt.- Systemintegration av anläggningar sker enligt upprättade rutiner- Kontinuerligt utbilda driftspersonal och systemägare. Utbildningen skall utgå ifrån desystemförändringar som sker map uppdateringar av programvaror, utvecklingen av symboler, funktioner och ramverk. Budget för utbildning skall ingå i de budgetpriser lämnas utifrån avrop av B
- Medverkan vid samordnad kontroll.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 9500000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 10 miljoner kronor.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.