Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn – Arkitekt för detaljplaneskede Sahlgrenska Life.
Referensnummer: FFI 1/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet avser arkitekttjänster för det gemensamma projektet Sahlgrenska Life. Projektet går nu in i detaljplaneskede och därefter kommande program- och systemhandlingsskede. Akademiska Hus behöver tillsammans med övriga aktörer en gemensam arkitekt för att oberoende av markinnehav hitta de mest optimala lösningarna för projektet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arkitekttjänster under detaljplaneskede för Sahlgrenska Life.