381928-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-arbetsplats
Referensnummer: 19RGK693
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar produkter och tjänster för tjänsteområdet IT-arbetsplats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213300 Stationär dator, 30214000 Arbetsstationer, 30231300 Bildskärmar, 30232000 Kringutrustning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av produkter inom följande kategorier:
• Datorer; bärbara och stationära
• Skärmar; dator och storbild
• Skrivare; etikett, kvitto, lokal, nät, multifunktion
• Diktering; diktafon och fotkontroll
• Projektorer; bärbara och stationära
• Skanner för vårdinformation
• Tillbehör och förbrukningsartiklar
• Kompletterande produkter inom tjänsteområdet
Leverans av följande tjänster kopplat till ovan produktkategorier:
• Installation
• Utrangering
• Administration
• Ärende- och inventariehantering i Regionens system
• Finansiering, allriskförsäkring och garanti