2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tung Lastbil 4-axlig Tridem
Beskrivning: Upphandlingen avser leverans av ett fabriksnytt, komplett och körklart tungt fordon med kran och lastväxlare. Fordonet ska vara registrerat, besiktigat och CE‑godkänt samt uppfylla Euro 6. Det ska vara ett 8x4*4‑fordon för stadsdrift med automatväxellåda, hög komfort- och säkerhetsutrustad sovhytt samt omfattande belysnings-, kamera- och varningssystem för arbete på väg. Påbyggnaden ska omfatta en ca 27‑tons fordonsmonterad kran samt en ca 20‑tons lastväxlare, båda fullt integrerade i fordonet och anpassade för befintliga redskap och flak. Serviceverkstad med jour ska finnas inom Västerås tätort för chassi, kran och lastväxlare. Leverans sker med full dokumentation och verifiering av att samtliga krav är uppfyllda.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132023:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34140000 Tyngre motorfordon, 50114100 Reparation av lastbilar