2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniskt Systemstöd och Vidmakthåll för Markbaserade System (TSS)
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för Tekniskt Systemstöd och Vidmakthåll för Markbaserade System (TSS). Tjänsterna omfattar driftstöd, teknisk anpassning, modifiering och materielundersökning. Förutom verksamhet under vidmakthållandefasen omfattas även stöd till FMV under anskaffning och avveckling samt materielutveckling. Ramavtalet ska säkerställa att den kunskap och de kompetensområden som krävs för såväl nyanskaffning som för vidmakthåll och avveckling av materiel finns tillgängliga över lång tid för FMV verksamhet. FMV kan även komma att avropa mindre volymer av materiel som är direkt kopplad till tjänsterna. Tjänsterna är indelade i elva anbudsområden: Stridsfordon 90, Stridsvagn, Pansarterrängbil, Bandvagn, Hjulfordon & snöskoter, Luftvärn, Indirekt eld, Soldatsystem, CBRN, Sjukvårdssystem och Fältförplägnad. FMV avser att teckna ett ramavtal per anbudsområde.
Intern identifierare: 26FMVU1795
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 Stridsfordon 90
Beskrivning: Se Annex 1
Intern identifierare: Anbudsområde 1 Stridsfordon 90
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 Stridsvagn
Beskrivning: Se Annex 2
Intern identifierare: Anbudsområde 2 Stridsvagn
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 Pansarterrängbil
Beskrivning: Se Annex 3
Intern identifierare: Anbudsområde 3 Pansarterrängbil
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 4 Bandvagn
Beskrivning: Se Annex 4
Intern identifierare: Anbudsområde 4 Bandvagn
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 5 Hjulfordon & snöskoter
Beskrivning: Se Annex 5
Intern identifierare: Anbudsområde 5 Hjulfordon & snöskoter
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 6 Luftvärn
Beskrivning: Se Annex 6
Intern identifierare: Anbudsområde 6 Luftvärn
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 7 Indirekt eld
Beskrivning: Se Annex 7
Intern identifierare: Anbudsområde 7 Indirekt eld
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 8 Soldatsystem
Beskrivning: Se Annex 8
Intern identifierare: Anbudsområde 8 Soldatsystem
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 9 CBRN
Beskrivning: Se Annex 9
Intern identifierare: Anbudsområde 9 CBRN
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 10 Sjukvårdsmateriel
Beskrivning: Se Annex 10
Intern identifierare: Anbudsområde 10 Sjukvårdsmateriel
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Anbudsområde 11 Fältförplägnad
Beskrivning: Ser Annex 11
Intern identifierare: Anbudsområde 11 Fältförplägnad