381994-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Nougaten Eskilstuna. Nybyggnation.
Referensnummer: 21/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är beläget i kvarteret Nougaten 1, Eskilstuna.
Adress: Nordvallgatan 2/Verkstadsgatan 13-17/Spårgatan 1
BTA nybyggnad exkl källare: ca 13 600 m²
Behandlad tomtarea: ca 7 000 m²
Nybyggnad av trygghetsboende, hyresrätter, förskola med kök samt lokaler för handel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen