382007-2019 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrottsmaterial
Referensnummer: 2019-10656
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen
Bakgrund och syfte
Kriminalvården erbjuder intagna i anstalt och häkten olika typer av aktiviteter för att stimulera och främja en hälsosam livsstil, i detta är idrott och motion i olika former ett naturligt inslag. För att kunna utföra t.ex. olika bollsporter eller motion i form av funktionell träning behövs ändamålsenlig utrustning. Syftet med den utrustning som här efterfrågas är att tillgodose behovet av idrottsmaterial som finns inom Kriminalvården.
Utrustningen är tänkt att användas dagligen av många olika personer därför är det viktigt att produkterna är funktionella oavsett kön, ålder, längd och vikt. Där så är möjligt har storlekar eller storleksspann angetts med syfte att produkten i fråga ska finnas tillgänglig för så många klienter som möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37440000 Träningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen