382077-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Älvsjöstaden DP3- Totalentreprenad i samverkan.
Referensnummer: Dnr 2017/1380-2.5.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Älvsjöstaden DP3 Totalentreprenad i samverkan, ca 600 lgh. Inkl. förskola o LSS-boende. Total area att bygga ca 50 000 m² BTA. Ska uppnå miljöklass Silver. Fas 1: Planeringsfas med inventering och utredning. risk- och möjlighetsanalys, systemhandlingar, tidsplanering och riktpriskalkyl. Fas 2 (avses avropas som optioner): Produktionsfas med detaljprojektering (bygghandling), inköp, produktion och överlämning till förvaltning. Vidare uppföljningar och åtgärder under garantitid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen