382103-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Jordbruksmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skotare till SG Södra Viken
Referensnummer: UPH2018/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16000000 Jordbruksmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skotare för att bedriva utbildning på naturbruksprogrammet inriktning skog.
Sunne Gymnasieskola Södra Viken avser leasa skotare med start hösten 2019 (ca 9 månader/läsår) till skolans elever för undervisning. Vid läsårets slut återlämnas skotaren och vid nästa läsårs början påbörjas ny leasingperiod med ny skotare. Avtalet sträcker sig över 3 läsår (=ca 27 månader), med möjlighet att förlänga ytterligare ett läsår.
Uppskattad driftstid ca 400 - 500 timmar/skotare och läsår.
Antal skotare ca 4 - 6 per läsår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen