382117-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av däck, däckhotellstjänst, däckservice och förbrukningsmaterial, ramavtal
Referensnummer: 938-A438.933/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet ska säkerställa försörjning av aktuella varor och tjänster till Polismyndigheten, Tullverket, Säkerhetspolisen, Kustbevakningen, Kriminalvården och Ekobrottsmyndigheten och omfattar:
• Sommardäck
• Odubbade vinterdäck
• Dubbade vinterdäck
• Förbrukningsmaterial
• Däckhotellstjänst
• Däckservice
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde Region Nord
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34411200 Motorcykeldäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde Region Mitt
Del nr: 2
Avtalsområde Region Stockholm
Del nr: 3
Avtalsområde Region Bergsslagen
Del nr: 4
Avtalsområde Region Öst
Del nr: 5
Avtalsområde Region Väst
Del nr: 6
Avtalsområde Region Syd
Del nr: 7