3822-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av militärfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Supportavtal Terrängbil 16.
Referensnummer: 395453-AI897745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50630000 Reparation och underhåll av militärfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att uppfylla behov av underhåll för TGB16. Detta genom ett supportavtal bestående av bastjänster som avtalas till ett fast pris under avtalstiden samt avropsbara tilläggstjänster som skall vara möjligt att avropa när behov uppstår.
Supportavtalet omfattar livscykelsupport för alla TGB16 seriefordon med förrådsbeteckningar M5138-161011, M5138-161111, M5138-161121, M5138-161131.
Tjänsterna ska tillämpas på hela fordonets användarmiljö, som ska bidra till en effektiv utbyggnad av fordonssystemet och detta inkluderar livscykelsupport och reservdelsförsörjning.
Supportavtalet består av en avtalstid om två (2) år, med möjlighet till förlängning på totalt ytterligare fem (5) år genom optioner. Möjligt total avtalstid är sju (7) år.
Denna upphandling omfattas av säkerhetsskydd. Se vidare bilaga 9 som visar en preliminär säkerhetsskyddsplan som information för anbudsgivare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen