382288-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling drift och avhj uh; utemiljöentreprenad & snö- och halkbekämpningsentreprenader
Referensnummer: 23/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren emotser separata anbud för utemiljö, samt snöröjning och halkbekämpning - i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar.
Utemiljöentreprenaden utgörs av ett (1) kontrakt; Snö- och halkbekämpningsentreprenaderna utgörs av fyra (4) områden och lika många kontrakt.
Samtliga entreprenader avser perioden 2023-10-01 till 2025-09-30 (2 år) med möjlighet till därefter följande två förlängningsperiod om ett (1) år i taget till som längst 2027-09-30.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utemiljöentreprenad
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utemiljöentreprenad (mark) avseende Nynäshamnsbostäders bestånd och enligt förfrågningsunderlag
Snö- och halkbekämpningsentreprenad 1: Sorunda
Del nr: 2:1
90620000 Snöröjning
Snöröjningsentreprenad område Sorunda enligt förfrågningsunderlag
Snö- och halkbekämpningsentreprenad 2: Stora Vika
Del nr: 2:2
Snöröjningsentreprenad område Stora Vika enligt förfrågningsunderlag
Snö- och halkbekämpningsentreprenad 3: Ösmo
Del nr: 2:3
Snöröjningsentreprenad område Ösmo enligt förfrågningsunderlag
Snö- och halkbekämpningsentreprenad 4: Nynäshamn
Del nr: 2:4
Snöröjningsentreprenad område Nynäshamn enligt förfrågningsunderlag