382289-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ISGR, Guldheden Nybyggnad skola (tillbyggnad)
Referensnummer: N230-0840/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
På Guldheden i närheten av Wavrinskys plats finns ett skolområde med flera skolor som delar skolgård. En av dessa skolor är ISGR Guldheden. (ISGR - International School of the Gothenburg Region).
ISGR Guldheden är en grundskola för årskurs F-6 (nationalprogram och internationalprogram) och har idag cirka 550 elever. Byggnaden är uppförd på 1950-talet och ingår i Göteborg Stads bevarande program för kulturhistoriskt värdefull bebyggelse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen