382339-2018 - ResultatSverige-Borås: Elektrisk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elgrossistmateriel
Referensnummer: 2017/IN0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås Stad, Ulricehamns kommun, Bollebygds kommun, Tranemo kommun och Borås Energi och Miljö upphandlar elgrossistmateriel
Upphandlingen omfattar elinstallationsmateriel för kommunernas verksamheter. Upphandlingsvärde ca 6 100 000 SEK/år exkl. mervärdesskatt.
Upphandlingen behandla inköp olika beroende på värdet av beställningen.
Inköpstillfällen av ett värde över 25 000 SEK exkl. mervärdesskatt kommer att ske via förnyad konkurrensutsättning mellan de tre (3) rangordnade ramavtalsleverantörerna. Värde under 25 000 SEK sker via rangordning.
Upphandlingen omfattar inte produkter som motorer och frekvensomvandlare etc. Inte heller materiel för entreprenadliknande användningsområden som gatubelysning.
Ramavtal avtalsstart 1.3.2018 Avtalslängd är 24 månader. Kommunen/kommunerna har rätt att förlänga avtalet i maximalt 24 månader.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31224100 Stickproppar och uttag, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31518200 Nödbelysningsutrustning, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31532910 Lysrör, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31681000 Eltillbehör, 31681400 Elkomponenter, 31681410 Elmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borås Stad, Ulricehamns kommun, Bollebygds kommun, Tranemo kommun, Svenljunga kommun och Borås Energi och Miljö upphandlar behovet av elgrossistmateriel
Allmänt
Borås Stad (212000-1561), Bollebygds kommun (212000-2973), Tranemo kommun (212000-1462), Ulricehamns kommun (212000-1579) samt Borås Energi och Miljö (5565275590) inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på elgrossistmateriel .
De deltagande myndigheterna benämns härefter som kommunerna. Upphandlingen genomförs av Borås Stad Koncerninköp.
Vid entreprenader ska även entreprenörer vara berättigade men ej tvingade att avropa på samma avtal som kommunerna.
Information om kommunerna finns på respektive kommuns hemsida.
Upphandlingen omfattar behovet av elinstallationsmateriel för kommunernas verksamheter. Upphandlingsvärdet, som beräknats på inköpsvolymen för 2016, uppgår till totalt ca 6 100 000 SEK/år exklusive mervärdesskatt. Merparten avropas av Borås Stad och Borås Energi och Miljö AB.
Angivna årsvolymer är uppskattade. Skulle beställarens avrop enligt detta avtal under- respektive överstiga beräknad kvantitet skall detta inte betraktas som avtalsbrott från beställarens sida utan leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. Det verkliga utfallet kan således bli såväl lägre som högre.
Upphandlingen avser att kunna behandla inköp på olika sätt beroende på värdet av den aktuella beställningen.
Separata inköpstillfällen av ett värde 25 000 SEK exkl. mervärdesskatt kommer att ske via en förnyad konkurrensutsättning mellan de tre (3) rangordnade ramavtalsleverantörerna.
Upphandlingens avgränsning
Upphandlingen omfattar inte specifika enskilda produkter såsom motorer och frekvensomvandlare etc. Inte heller elmateriel för entreprenadliknande användningsområden såsom gatubelysning ex. omfattas av denna upphandling. Ingår dylikt materiel i leverantörens offererade utbud äger kommunerna rätt men har ej skyldighet att avropa dem från denna leverantör. Separat upphandlig sker för denna typ av produkter.
Avtalsperiod
Ramavtal avses att tecknas med beräknad avtalsstart 1.3.2018 Avtalslängd är 24 månader. Kommunen/kommunerna har rätt att förlänga avtalet i maximalt 24 månader.
För upphandlingen gäller lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (härefter LOU). Upphandlingsförfarandet är öppet förfarande. Detta innebär bl a att anbud kommer att antas utan föregående förhandling. Det är därför av avgörande betydelse att inlämnade anbud är slutgiltiga.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas för hela upphandlingen.