Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård inklusive fönsterputs i enskilda hem
Referensnummer: HV 2021/872
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städtjänst för enskilda hem i Vällingby-Hässelby stadsdelsförvaltning inklusive fönsterputs. Utrymmen/lokaler som omfattas av lokalvården ska utföras i enskilda personers hem, det vill säga privata bostäder som exempelvis lägenhet, villa eller servicehus. Lokalvården sker då som hemtjänstinsats i ordinärt boende som i enlighet med kundvalssystemet valt att få sin hemtjänst utförd som drivs av staden och åt boende i servicehuslägenheter och lägenheter i andra äldreboenden samt i andra specialboenden som drivs i stadens regi.
Bromma SDF och Spånga - Tensta SDF är avropsberättigade för tilläggstjänsten fönsterputs (2 + 4 fönster). Upphandlingen
genomförs av serviceförvaltningen i enlighet med given delegation
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 810 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen