382432-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning, Plogdistrikt 28.
Referensnummer: 2017-054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en entreprenör för vinterväghållning av kommunens parkeringsplatser enligt villkor i denna upphandling. Entreprenaden avser snöröjning samt vid behov möjlighet till ytterligare halkbekämpning och bortforsling av snö av plogdistrikt 28.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen