382532-2022 - PlaneringSverige-Stockholm: Autoklaver
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI-Genomräckningsautoklav
Referensnummer: K 2022-6727
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset söker med denna RFI information om möjligheter till lösningar för en genomräckningsautoklav.
Välkomna att lämna era synpunkter, svar på våra frågor samt övrig information för denna Request for information (RFI). Inga frågor är obligatoriska utan det går givetvis bra att lämna blanka svar under frågor man inte vill svara på.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191100 Steriliseringsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att inhämta information kring genomräckningsautoklav inför en eventuell upphandling. Genom denna RFI kan vi på Karolinska förhoppningsvis skapa oss en god överblick av marknaden och de olika utrustningarna som kan erbjudas genom att ta del av viktig information samt goda inspel från leverantörsmarknaden. Vidare kan vi på så sätt skapa ett tydligare upphandlingsunderlag vid en eventuell upphandling.
Karolinska Universitetssjukhuset kan inte ge någon ekonomisk ersättning till de som svarar på denna RFI.