382537-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Installation av ljudutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ljud- och ljussättning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lidingö.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Orientering om uppdraget:
Lidingö stad, konsult och servicekontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende ljud- och ljussättning till Lidingö stad (Staden) och dess arrangemang, t.ex. festivaler, musiktävlingar, ungdomsfester, löptävling, Nationaldagsfirande, teateruppsättningar m.fl.
Upphandlingen omfattar:
Konsultation inför arrangemang, t.ex. idé, layout, etc.,
Ljud- och ljussättning,
Scenbygge,
Scenteknisk utrustning inklusive hyra av vissa musikinstrument.
Teknisk support och underhåll:
Lidingö Stad ansvarar för kommunal service till kommuninvånarna och har ett flertal verksamhetsområden såsom skola, äldreomsorg, kultur, idrott, vatten- och avlopp, avfallshantering, gator och mark, miljötillsyn samt fastigheter.
Antalet invånare uppgår till ca 45 000 st.
I Stadens varumärke är hälsa i alla dess former den bärande idén, dessutom ingår miljö och valfrihet i Lidingö stads vision.
Mer information om Lidingö stad kan hämtas på Stadens hemsida, www.lidingo.se
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
51313000 Installation av ljudutrustning, 71318100 Ljustekniska tjänster, 92370000 Ljudteknikertjänster, 50342000 Reparation och underhåll av ljudutrustning, 32342400 Ljudanordningar, 32342410 Ljudutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner