382641-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allergi, lunga och hud 2017.
Referensnummer: 1701694
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läkemedel inom terapiområde allergi, lunga samt hud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För positionen R03DX05 Omalizumab kommer avtal att löpa under ett (1) år med rätt för Region Skåne till förlängning i upp till 18 månader. Beräknad avtalsstart 1.11.2017.
För övriga positioner, se Sortimentsbilagan – bilaga 1, förutom R03DX05 Omalizumab, kommer avtal att löpa under två (2) år med rätt för Region Skåne till förlängning i upp till 24 månader. Beräknad avtalsstart 1.11.2017.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per position.