Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Litteraturdatabaser och Discoverysystem
Referensnummer: 2.7-7621/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72321000 Mervärdestjänster för databas
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar prenumerationer på webbaserade internationella litteraturdatabaser med tillgång till elektroniska publikationer, och ett Discoverysystem som, från myndighetens intranät, möjliggör samsökning i databaser, tidskriftspaket och fria resurser på internet med länkserver sol länkar till fulltexter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22120000 Publikationer, 48000000 Programvara och informationssystem, 48612000 Databashanteringssystem, 72321000 Mervärdestjänster för databas, 72414000 Leverantörer av webbsökmotorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde A
Avtalsområdet omfattar prenumeration på en internationell fulltextdatabas inom ämnesområde medicin samt en internationell fulltextdatabas inom ämnesområdet odontologi. Databaserna ska till största delen innehålla elektroniska tidskriftspublikationer på engelska.
Del nr: B
Avtalsområde B
Avtalsområdet omfattar prenumeration på en internationell fulltextdatabas inom
Ämnesområdet sociologi och samhällsvetenskap. Databasen ska till största delen innehålla elektroniska tidskriftspublikationer på engelska.
Del nr: C
Avtalsområde C
Avtalsområdet omfattar prenumeration på en internationell referensdatabas inom psykologi och en internationell fulltextdatabas inom psykologi. Databaserna ska till största delen innehålla elektroniska tidskriftspublikationer på engelska.
Del nr: D
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48612000 Databashanteringssystem, 72321000 Mervärdestjänster för databas, 72414000 Leverantörer av webbsökmotorer
Avtalsområde D
Avtalsområdet omfattar ett webbaserat discoverysystem med länkserver som möjliggör samsökning i databaser, tidskriftspaket och fria resurser samt länkning till fulltexter.