382683-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Systemtjänster och tekniska konsulttjänster – Hövdingen i Högom och den svenska folkvandringen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHövdingen i Högom och den svenska folkvandringen
BeskrivningSundsvalls kommun har fattat beslut om att producera en ny utställning med utgångspunkt i gravfynden från Högom gravfält. Utställningen ska ersätta den nuvarande utställningen som invigdes 1992. Den nya utställningen ska vara spännande och fantasieggande och locka besökaren att lära sig mer om folkvandringstiden i Sundsvallsområdet. Målgruppen för utställningen är bred men med ett särskilt fokus på skolan. Oavsett vem som besöker utställningen ska hen känna sig inkluderad via innehåll, tilltal och utformning.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91786:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79930000 Specialdesign, 92521000 Museitjänster, 92521100 Utställningstjänster i museer