See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn Granskning av AT, BT och ST
Beskrivning: Region Stockholm och Läkarnas institut för professionell utveckling inom sjukvården (LIPUS) AB, nedan kallat Lipus, avser att avtala om extern granskning av AT, BT och ST-utbildning i Region Stockholm. Granskningarna syftar till att säkerställa att de krav som ställs i SOSFS 2015:8 och HSLF-FS 2021:8 uppfylls. Ytterst handlar granskningarna om att bidra till en förbättring av lärandemiljön och utbildningsklimatet i Region Stockholm. Lipus är de enda som tillhandahåller dessa tjänster. Med detta skäl anser regionen att villkoren i LOU kap. 6 § 14 3:e punkten är uppfyllda. Avtalsspärr gäller till 2024-07-04.
Intern identifierare: HSN-SPUR
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79632000 Utbildning av personal
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000