2. Förfarande
Förfarande
Titel: Portföljförvaltning & Balansansvarig för elkraft
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att Swedavia med hjälp av antagen Portföljförvaltare och Balansansvarig (Leverantören) genomför förvaltning av fysisk elleverans samt finansiell prissäkring enligt Swedavias säkringsföreskrift med ett så optimalt utfall som möjligt sett ur ett ekonomiskt perspektiv. Leverantören ska även hantera balansansvaret för Swedavias elleverans samt uföra handel mot handelsorder för elcertifikat och ursprungsgarantier.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66000000 Finans- och försäkringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96394:Lot:1