382756-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Hydrografiska mätningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bohuskustens vattenvårdsförbunds kontrollprogram; Delmoment 1 och 2 Hydrografi- och växtplanktonundersökningar 2021-01-01--2023-12-31
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71353100 Hydrografiska mätningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Hydrografi
Studera förändringar på lång och kort sikt när det gäller hydrografiska och hydrokemiska förhållanden som i sin tur är styrande för många av de övriga skeendena i den marina miljön.
Växtplankton
Övervaka förändringar i planktonsamhället vad gäller förekomst och artsammansättning. Mer specifikt är syftet bland annat att övervaka de huvudsakliga ingående nivåerna i det pelagiska ekosystem, förekomst av skadliga alger samt effekter av antropogen påverkan såsom näringstillförsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90715000 Föroreningsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Övervaka förändringar i planktonsamhället vad gäller förekomst och artsammansättning. Mer specifikt är syftet bland annat att övervaka de huvudsakliga ingående nivåerna i det pelagiska ekosystem, förekomst av skadliga alger samt effekter av antropogen påverkan såsom näringstillförsel. för ytterligare information se upphandlingsunderlaget