382775-2017 - ÄndringSverige-Kalmar: Elektricitet
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel åt Kalmar kommun m.fl.
Referensnummer: 2017-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Elhandelstjänster omfattande:
— Finansiell och diskretionär portföljförvaltning,
— Fysisk leverans av 100 % förnyelsebar el,
— Hantering av Kalmar kommuns vindkraftsproduktion,
— Övertagande av beställarens nu gällande prissäkringskontrakt från nuvarande leverantör.