382779-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Miljötekniska konsulttjänster
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MKB och hållbarhetsbedömning havsplaner.
Referensnummer: 2776-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Det här uppdragets syfte är att genomföra miljöbedömning (MKB) och hållbarhetsbedömning för Havs- och vattenmyndighetens samrådsförslag till havsplaner. Uppdraget innebär även metodutveckling samt att utforma MKB med hållbarhetsbedömningg som stödjer intressenter i att granska samrådsförslagen och planeringens konsekvenser under samrådet, samt HaV i att vidareutveckla planeringen inför ett granskningsskede.