382786-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lagning av skor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoreparation
Referensnummer: 18FMV6100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50822000 Lagning av skor
II.1.4.
Kort beskrivning
I Försvarsmaktens verksamhet utbildas soldater vars behov av hela skor/kängor måste tillgodoses. Denna upphandling omfattar tvätt- reparationstjänster rörande Försvarsmaktens skor och kängor. Försvarsmaktens gods utgörs av så kallad M-nummersatt materiel (förrådsbeteckning och som är märkt att det är FM:s gods).
FM leveransadresser är indelade i SeC (Servicecenter) och SeP (Servicepunkter) eller motsvarande. Dessa utgör FM verksamhetsnära förrådsverksamhet med godsmottagning, tvättbyten etc. På respektive förbandsort finns det SeC eller SeP som administrerar försvarsmaktens tvätt och reparationsgods.
Myndigheterna FMV samt FM bedriver en rikstäckande och bred verksamhet utspridd runt om i landet, detta medför att det samlade behovet omfattar hela Sverige.
Denna upphandling är uppdelad i tre geografiska områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
En levernatör per varukorg kommer antas
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Varukorg Nord
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50821000 Lagning av kängor, 50822000 Lagning av skor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skoreparation mitt
Del nr: 2
Skoreparation syd
Del nr: 3