Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Moduler för kadettförläggning, Militärhögskolan Karlberg
Referensnummer: 3309/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Etablering av tillfällig förläggning med 108 sängplatser/boenderum i moduler för att tillgodose kadetternas vardagliga behov av boende för fullgörande av officersutbildningen.
I första hand enkelrum för stadigvarande boende under utbildningstiden på MHS Karlberg med tillgång till pentry/kök, dusch, toalett, tvätt- och torkrum samt utrymme för städutrustning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45236000 Markanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen