382882-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagkonferens Plus Små konferenser och möten (kompletterande upphandling) 2020
Referensnummer: 23.3-4747-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Dagkonferens Plus Små konferenser och möten 2020.
Denna upphandling omfattar Konferenser och möten i ett begränsat antal kommuner. Dessa kompletterande upphandlingar består av fem (5) separata upphandlingar, se avsnitt 1.1 - vårt uppdrag.
Anbud kan endast lämnas på efterfrågade geografiska anbudsområden, enligt avsnitt 1.4.7 Antal ramavtalsleverantörer per kommun.
Kommuner/kommundelar utgör geografiska anbudsområden i Sverige, enligt avsnitt 1.4.7 Antal Ramavtalsleverantörer per kommun/kommundel.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter som längst till och med 2021-12-31 från och med att ramavtalet trätt i kraft.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk.
Sista dag för anbudsinlämning är 2020-09-24 23:59
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under fjärde (4:e) kvartalet 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2019 genomförde Statens inköpscentral ramavtalsupphandlingar i ramavtalsområdet Konferenser och möten. Ramavtalsområdet upphandlades i åtta (8) separata upphandlingar och respektive upphandling var uppdelad i anbudsområden i form av geografiska zoner (kommuner/kommundelar).
I fem (5) av dessa upphandlingar, i ett antal anbudsområden (kommuner/kommundelar), inkom det inga lämpliga anbud. Syftet med dessa kompletterande upphandlingar är således att göra ett nytt försök att upphandla leverantörer inom dessa anbudsområden (kommuner/kommundelar) i respektive upphandling, för att täcka behovet av konferenser och möten geografiskt.
Dessa kompletterande upphandlingar består av 5 (fem) separata upphandlingar fördelat på:
— Helpension Plus Små konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-4744-20)
— Helpension Bas Små konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-1528-20)
— Dagkonferens Bas Små Konferenser och möten upp till och med 150 deltagare (23.3-4746-20)
— Stora Konferenser och möten från och med 151 deltagare (23.3-4748-20)
Denna upphandling avser Dagkonferens Plus Små konferenser upp till och med 150 deltagare (23.3-4747-20).
Samtliga ovanstående kategorier upphandlas parallellt och annonseras samtidigt.
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.