382882-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konstruktionstjänster – Projektering av spårväg och gatuanläggning Balladgatan-Brunnsbo samt spårprojektering Brunnsbo-Leråkersmotet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektering av spårväg och gatuanläggning Balladgatan-Brunnsbo samt spårprojektering Brunnsbo-Leråkersmotet
BeskrivningUpphandlingen syftar till att teckna kontrakt om tekniska konsulttjänster för framtagande av detaljprojektering av spårvägsanläggning, körbart spår, gata samt ledningar för delar av sträckan inom projekt spårväg och citybuss Brunnsbo-Hjalmar Brantingsplatsen.
Intern identifierareN200U26-224
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningProjektering av spårväg och gatuanläggning Balladgatan-Brunnsbo samt spårprojektering Brunnsbo-Leråkersmotet.
Intern identifierareProjektering av spårväg och gatuanläggning Balladgatan-Brunnsbo samt spårprojektering Brunnsbo-Leråkersmotet