382950-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster utveckling och förvaltning
Referensnummer: 22/115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för IT-konsulttjänst utveckling och förvaltning, för vissa ramavtalsområde även beredskapsverksamhet och support. Upphandlingen är uppdelad på 7 ramavtalsområden; område 1) Skyddsrum, område 2) WIS, område 3) MSB:s webbar och digitala tjänster, område 4 MSB:s mobilappar, område 5, Atlassian, område 6  Geografisk IT och område 7 Färranalys. Ramavtal kommer att tecknas separat för respektive ramavtalsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen