38300-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Persondatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klient- och mobiltelefonlösningar
Referensnummer: Dnr 23.3-13124-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Klient- och Mobiltelefonlösningar Dnr. 23.3-13124-20.
Denna upphandling omfattar hårdvara i form av olika typer av klienter samt mobiltelefoner och surfplattor. I upphandlingen ingår även tillbehör och tjänster som har nära anknytning till hårdvaran.
Hårdvara kan avropas med eget ägande för avropsberättigad och/eller köpas som tjänst dvs. utan eget ägande. Hårdvara såsom bärbara datorer (exempelvis Professionell, Workstation, Ultrabook, Chromebook, 2i1) stationära datorer, allt-i-ett, bildskärmar, signalskyddsdatorer, ruggade datorer, tunna klienter, mobiltelefoner och surfplattor etc ingår i upphandlingen. Även programvaror såsom exempelvis operativsystem, enhetshantering och säkerhetslösningar ingår samt tillbehör och tjänster. Se vidare upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30237000 Delar och tillbehör till datorer, 32250000 Mobiltelefoner, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kammarkollegiet beräknar omsättningen på kommande ramavtal till ca 750 miljoner SEK per år, varav mobiltelefoner och surfplattor beräknas stå för ca 35 %. Beräkningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal och den omstrukturering av ramavtal som nu genomförs, försening samt att det i kommande ramavtal för Telefoniprodukter inte kommer vara möjligt att avropa mobiltelefoner. Vidare grundas den beräknade omsättningen på information som avropsberättigade organisationer inkommit med gällande uppskattat behov. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte. Hårdvaror, tillbehör och tjänster får avropas till ett maximalt värde om 4 miljarder SEK under hela ramavtalsperioden inklusive förlängningsoptioner.