383058-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Lunds kommun.
Referensnummer: 17/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar planering och utförande av skolskjuts av elever från Kävlinge kommun till skolor i Lunds kommun som Markentreprenad själv inte har kapacitet att utföra. Ca 20 elever är berättigade till skolskjuts inom detta område mellan hem, korttidsboende, fritids och skola. Med skolskjuts avses resor till och från skolan före och efter skoltid, mellan skolornas lokaler under skoltid, samt tillkommande resor i samband med exempelvis resor, studiebesök och friluftsdagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen