Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och support av Raindance BASDATA
Referensnummer: KS 2023-0021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212443 Programvaruutvecklingstjänster för redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hörby kommun avser genomföra upphandling med förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU kap. 6 § 14 och teckna avtal med CGI AB avseende uppgraderingar, underhåll och support av informationssystemet Raindance. Genom befintligt avtal har kommunen köpt och äger licenser för nyttjanderätt till informationssystemet och dess avtalade programprodukter/-moduler. Uppgradering, underhåll och support kan endast tillhandahållas av CGI AB på grund av ensamrätt. Därmed är villkoren i LOU kap. 6 § 14 tredje punkten uppfyllda. Avtalets värde uppskattas till 4,1 miljoner kr. Detta är en förhandsinsyn i enlighet med LOU kap. 10 § 5.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen