383107-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter.
Referensnummer: UH-2017-43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser att upphandla mattransport.
Upphandlingen syftar till att få till stånd ett avtal med en Anbudsgivare som kan utföra dagliga (måndag-fredag) transporter av färdiglagat mat från Sigtuna kommuns tillagningskök till särskilda boendena, skolor och förskolor inom Sigtuna kommun. Transporterna ska vara kvalitetssäkra enligt livsmedelslagen och speciell hänsyn ska tas till matens temperatur, leveranstider samt miljöpåverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 64121000 Budtjänster med olika transportmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen