383150-2016 - ResultatSverige-Köping: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fasta och mobila operatörstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Köping.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Västra Mälardalens kommunalförbund har tillsammans med sina medlemskommuner Köping, Arboga, Kungsör och Surahammar en gemensam telefonilösning. Befintligt avtal för operatörstjänster löper ut 31.12.2016 och måste förnyas. Målsättningen är att få fasta och mobila operatörstjänster som svarar mot Beställarens behov till en acceptabel kostnad.
Uppdraget avser leverans av fasta och mobila operatörstjänster enligt Beställarens specifikation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.