383174-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, Färskt kött och charkuteriprodukter Ver 2
Referensnummer: KS 2022-222 Ver 2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser färskt kött och charkuteriprodukter.UM vill möjliggöra att fler aktörer kan lämna anbud och ser vikten av att främja konkurrens.
Upphandlingen är uppdelad i två delar;
Del 1 avser Färskt kött och charkuteriprodukter
Del 2 avser Färsk charkuteri, korvsortiment
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för vardera del.
Beräknad volym
Statistik är beräknad för perioden 2021-08-01 -- 2022-07-31.
Ramavtalets uppskattade volym är under avtalstiden, inklusive eventuella förlängningar;Del 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 673 550 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 172 100 kgNågra garanterade volymer lämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalets uppskattade volym är under avtalstiden, inklusive eventuella förlängningar;Del 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 673 550 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 172 100 kgNågra garanterade volymer lämnas inte.Volym fördelas på deltagande myndigheter enligt nedan:
Växjö kommunDel 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 340 050 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 102 000 kg
Alvesta kommunDel 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 62 500 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 26 400 kg
Lessebo kommunDel 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 35 000 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 2 100 kg
Ljungby kommunDel 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 120 000 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 32 500 kg
Markaryd kommunDel 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 37 000 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 6 150 kg
Uppvidinge kommunDel 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 9 000 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 2 000 kg
Älmhult kommunDel 1, Färskt kött och charkuteriprodukter; 70 000 kgDel 2, Färsk charkuteri, korvsortiment; 950 kg
DISUpphandlingen avser den stora volymen av förbrukning inom området kött och charkuteriprodukter.Viktig del för köken är att få möjlighet att servera varor som har lokal förankring och stor betydelse för utveckling av lokala producenter och näringslivet. Upphandlande myndigheter kommer att nytta ett dynamiskt inköpssystem för en mindre volym; För en mindre volym upp till 15 % av totalvolym för färskt kött och charkuteriprodukterFör en mindre volym upp till 15 % av totalvolym för färsk charkuteri, korvsortiment