383176-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Arkitekter, kulturbyggnader
Referensnummer: 303/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal avser konsultuppdrag för kulturbyggnadsobjekt. Med kulturbyggnader avses byggnader som har kulturvärden, dvs. byggnadstekniska, historiska, kulturhistoriska, miljömässiga, konstnärliga och arkitektoniska värden som är skyddade eller reglerade av Plan- och bygglagen 8 kap 13 §, eller är byggnadsminnen enligt Kulturmiljölagen 3 kap eller har skydd enligt detaljplan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen