See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolskjuts
Beskrivning: På uppdrag av Barn- och utbildningsförvaltningen inbjuder Tranås kommuns upphandlingsenhet till anbudsgivning avseende skolskjuts inkl. undervisningsresor och lovskola. Upphandlingen avser främst trafik inom Tranås kommun men det kan även bli aktuellt att köra elever till närliggande kommuner. Skolskjutstrafiken upphandlas som ett kontrakt tillsammans undervisningsresor (inkl. lovskola). Med undervisningsresor avses skjutsar av elever och skolpersonal till och från lektioner i ämnen som t.ex. kräver specifika undervisningslokaler på annan skola eller annan lokal, t.ex. slöjd, idrott/simundervisning eller språk. Dessa resor sker mellan schemalagda ordinarie lektioner. Resor till exempelvis friluftsdagar eller skolresor/utflykter omfattas inte av upphandlingen, för detta har kommunen upphandlat särskilt avtal. Samma fordon förväntas nyttjas för både skolskjutstrafik och undervisningsresor. Se mer i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: UH24-028
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000