Uppdraget luftstötvågsanalys omfattar utarbetande av de grunddokument inom området impulsbelastade konstruktioner som ska ligga till grund för all teknisk utveckling och normgivning för skyddsrumsverksamheten. Inriktningen är att få en kunskapsbank som täcker in hela förloppet från initiering till verkan samt hur responsen i såväl byggnad som bebyggelse uppträder
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal avseende konsultstöd till luftstötsvågsanalyser för skyddsrum, referensnummer 21/92. Den uppskattade volymen för ramavtalet för avtalsperioden inklusive optionerna är 3 000 000 miljoner SEK. Den uppskattade volymen är baserat på avrop de senaste åren. MSB garanterar inte någon volym eller antal uppdrag under ramavtalstiden. Takvolymen för ramavtalet uppgår till maximalt 3 500 000 miljoner SEK under hela den möjliga ramavtalstiden. Takvolym är inte samma sak som den uppskattade volymen för ramavtalet.