383379-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern revision
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstingens Ömsesidiga Försäkringsbolag (Löf) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen Extern revision.
Upphandlingen avser årlig granskning av Löf som ska utgöra huvudsakligt underlag för de externa revisorernas ansvarsprövning. För år 2019 kommer LÖF att fakturera en premie om 1 375 MSEK. Bolagets balansomslutning är ca 12 000 MSEK. Uppdraget preciseras närmare i kravspecifikation, bilaga 2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens totala värde uppskattas till cirka 2 500 000 SEK. Omfattningen antas vara 390 timmar per år. Uppgiften ska ses som en upplysning eftersom LÖF inte garanterar en specifik volym.
Observera att förfrågningsunderlaget inte ska begäras ut hos Löf. För att ta del av förfrågningsunderlaget klickar du på "Anmäl intresse" i Mercells databas. Fyll sedan i kontaktuppgifter så skickas ett lösenord till dig. Med lösenordet kan du sedan gå in i förfrågningsunderlaget och lägga anbud direkt på webben. Klicka på "Jag vill lämna anbud" för fullständig dokumentation.
Vid frågor vänligen kontakta Mercells support på telefonnummer: 031-360 60 00
Om du befinner dig i annan annonsdatabas, vänligen följ länken:
https://permalink.mercell.com/91003617.aspx