383393-2017 - ResultatSverige-Fagersta: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar och färdtjänst.
Referensnummer: 17/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 2 områden.
Område 1: avser skolskjutsar för elever i grundskolan inom Fagersta kommun.
Område 2: avser entreprenör för utförande av färdtjänsttransporter med personbil i Fagersta kommun och entreprenör för färdtjänsttransporter med specialfordon i Fagersta kommun.
Uppdrag:
Område 2: avser utförande av färdtjänsttransporter med personbil och specialfordon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen