383432-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt – Ramavtal avseende VA-modellering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal avseende VA-modellering
BeskrivningUpplands Väsby har heltäckande MIKE+ modeller över kommunens dricks-, dag- och spillvattensystem. Modellerna används bland annat till planering, förnyelse, identifiering av problem och för att testa åtgärder. I Upplands Väsby utförs huvuddelen av modelleringen inom den egna organisationen. Vid behov tar vi in konsultstöd som kan ge teknisk support, granskning, erfarenhetsutbyte, kompetensutveckling eller utföra uppdrag där kommunens egna resurser inte räcker till. Detta är bakgrunden för denna upphandling. Uppdragen kräver hög kompetens inom vatten och avlopp samt hög kompetens inom modellering på självfallssystem och trycksatta system. Kompetensen kan delas av två personer inom inom samma organisation, exempelvis en som arbetar med trycksatta system och en som arbetar med självfallssystem. Konsulten behöver ha egen licens for MIKE+. Uppdrag som kan komma att avropas: Uppdatering, granskning och kalibrering av modellerna. ​analyser, utredningar, scenarioberäkningar och dimensionering inom dricks-, spill- och dagvattenmodellering Flödesdataanalyser, tillskottavsttenanalyser, ​Teknisk support, granskning, erfarenhetsutbyte och resursstöd för kommunens egna modellering. Avrop sker vid behov. Detaljerad information om objektet anges vid respektive delavrop.
Intern identifierareKSTFU/2025:133
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal avseende VA-modellering