383473-2019 - ResultatSverige-Boden: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt av soldatmateriel varukorg Nord
Referensnummer: 18FMV5989
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tvätt- reparationstjänster till Försvarsmaktens soldatmateriel samt betydande delar av Försvarsmaktens flatgods som finns inom varukorg Nord- vattentvätt. Med soldatmateriel avses artiklar som exempelvis uniformer, skjortor, lakan, rockar, handdukar, kroppsskydd, hjälmar och stridsvästar. Försvarsmaktens flatgods utgörs av så kallad ej M-nummersatt (utan förrådsbeteckning och som ej är mörkt att det är FM:s gods) materiel exempelvis visst flatgods såsom handdukar, lakan, dukar, servetter, gardiner m.m. Utförandet av tjänsterna kommer innebära viss manuell hantering av tvätt, exempelvis genomsöka fickor efter kvarglömda föremål.
FM leveransadresser är indelade i SeC (Servicecenter) och SeP (Servicepunkter) eller motsvarande. Dessa utgör FM verksamhetsnära förrådsverksamhet med godsmottagning, tvättbyten etc.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tvätt- reparationstjänster till Försvarsmaktens soldatmateriel samt betydande delar av Försvarsmaktens flatgods som finns inom varukorg Nord- vattentvätt