383494-2019 - ResultatSverige-BORÅS: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet ska tillgodose RISE behov av reseadministrativa tjänster. Resebyrån ska erbjuda en fullservicetjänst omfattande bokning av resor, transportmedel och hotell. I uppdraget ingår även kringtjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att RISE vill sluta ett avtal med en proaktiv och strategisk samarbetspartner och expertresurs – som har ett modernt synsätt på resebyråtjänster. Avtalet ska leda till:
— En enhetlig och användarvänlig resebyråtjänst för samtliga medarbetare på RISE.
— Medarbetare på RISE bokar resor enligt RISE reseriktlinjer vilket bla innebär ett säkert, miljövänligt och hållbart resande.
— Resenärer på RISE bokar via avtalad resebyrå och främst dess självbokning.
— En effektiv lösning ur ett totalkostnadsperspektiv genom tex minskade administrativa kostnader.