2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färdtjänst med beställningsfunktion
Beskrivning: Dorotea kommun bjuder in till anbudsgivning avseende färdtjänst med beställningsfunktion. Upphandlingen avser personbefordran med taxifordon eller specialfordon samt beställningsfunktion för färdtjänster. Färdtjänstresor är avsedd att användas av personer med funktionsnedsättningar, som innebär stora svårigheter för personerna att förflytta sig på egen hand eller använda allmänna kommunikationer. Beställning ska ske till entreprenörens beställningscentral av resenären. Inga evetuella frågor kommer besvaras under vecka 14, då ansvarig upphandlare har semester.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97581:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål