383579-2025 - Resultat
Sverige – Marina tjänster – Förundersökning av stenutläggningsområde (DIS 2)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förundersökning av stenutläggningsområde (DIS 2)
Beskrivning: Projektet Improve Aquatic LIFE ska återskapa stenrevsmiljöer genom utläggning av stenmaterial i två områden längs Skånes kust. I båda dessa områden behöver förundersökningar genomföras. Det går bra att lämna anbud för enbart ett utav områdena, eller för båda. Rapportering bearbetat kartmaterial senast 22 sept och slutrapportering av resterande material senast 31 oktober 2025.
Föregående meddelande: 123456-2024
Intern identifierare: 511-15630-2025
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98360000 Marina tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: DIS
Beskrivning: Upphandlingen avser att inventera antingen ett eller två områden längs Skånes kust. Fältarbete kan påbörjas direkt efter tilldelningsbeslutet skickats och beställning lagts till vinnande leverantör/leverantörer. Rapportering av bearbetat kartmaterial ska ske senast 22 september och slutrapportering av resterande material senast 31 oktober 2025. Länsstyrelsen avser att teckna kontrakt med en eller två leverantör
Intern identifierare: 1721353
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1
Beskrivning: Område 1 har en yta på cirka 100 hektar. Området omfattar djup från 0 (strandlinjen) till ca 10-11 meter. Tänk extra på att både det djupare och det grundare området ska täckas in. Om det anses fördelaktigt, kan olika tekniker eller utrustning användas för de djupare och de grundare delarna av området. Se avgränsning i detalj i bifogad shapefil.
Intern identifierare: 1721387
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2
Beskrivning: Område 2 har en yta på knappt 100 hektar. Området omfattar djup från ca 5 till ca 12-13 meter där huvuddelen ligger på mellan 6-10 meter. Tänk extra på att området inte börjar vid land. Se avgränsning i detalj i bifogad shapefil.
Intern identifierare: 1721391